پروتامین سولفات

Protamine Sulfate

خنثی کردن اثر هپارین در صورت مصرف بیش از حد هپارین

اشکال دارویی پروتامین سولفات

Inj : 1000 UAH/ml , 5 ml

عوارض جانبی پروتامین سولفات

عوارض شایع عبارتند از برافروختگی، ضربان آهسته غیر عادی قلب، اشکال در تنفس، کاهش غیر عادی و ناگهانی فشار خون.

شایع ترین: پروتامین سولفات

در تزریق وریدی دارو به خصوص تجویز سریع آن: هیپوتانسیون، برادی کاردی، تنگی نفس دیده می شود. تهوع، استفراغ، بی حالی، گرگرفتگی گذرا

مهم ترین: پروتامین سولفات

هیپوتانسیون شدید، خونریزی شدید، آنافیلاکسی، آنژیوادم و ادم حاد ریوی

مصرف در دوران حاملگی پروتامین سولفات

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیر دهی پروتامین سولفات

ترشح آن در شیر مشخص نشده است، در عین حال عوارضی در انسان مشاهده نشده است. به ظاهر منعی برای مصرف ندارد. در زمان بارداری با احتیاط مصرف شود .

مکانیزم اثر پروتامین سولفات

مکانیسم اثر: پروتامین ماده بازی قوی است که با هپارین اسیدی، ترکیب شده و تشکیل یک کمپلکس پایدار می دهد. پروتامین با جلوگیری از تشکیل کمپلکس هپارین – آنتی ترومبین III، مانع از فعالیت ضد انعقادی هپارین می شود. نیمه عمر: طول مدت اثر دارو 2 ساعت برحسب درجه حرارت بدن است.

تداخلات مهم پروتامین سولفات

تداخل مهم دارویی یا آزمایشگاهی گزارش نشده است.

موارد منع مصرف پروتامین سولفات

از موارد منع مصرف دارو مورادی است که حساسیت به دارو دیده شده است. عدم تحمل دارو از جمله موارد منع مصرف آن است. از این دارو باید در مواردی که خونریزی به علتی به جز مسمومیت با هپارین رخ داده خودداری کرد. در کسانی که حساسیت به ماهی دارند، در مردان نابارور و کسانی که وازوکتومی شده اند، در بیماران دیابتی که انسولین حاوی پروتامین مصرف کرده اند، همین طور در کسانی که قبلا پروتامین سولفات دریافت کرده اند به علت خطر واکنش های آنافیلاکتیک کشنده باید دارو را با احتیاط فراوان مصرف کرد و در صورت امکان از مصرف آن پرهیز کرد. در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی با احتیاط مصرف شود. در افرادی که قبلا آنژیوپلاستی شده اند یا بای پس کرونری شده اند و روی دستگاه قلب، ریه بوده اند، به علت اینکه قبلا مقادیر زیادی پروتامین دریافت داشته اند، احتمال واکنش های کشنده بیشتر است و لذا دارو با احتیاط فراوان مصرف شود. پروتامین سولفات برای آماده شدن با آب باکتریوستاتیک حاوی بنزیل الکل مخلوط می شود، به همین علت مصرف آن در نوزادان ممنوع است مگر به آب مقطر استریل ساده تهیه شود یا از فرمولاسیون های آماده بدون بنزیل الکل استفاده شود. استفاده این دارو در بچه ها با احتیاط صورت گیرد.

نکات پزشکی پروتامین سولفات

پروتامین با بعضی از آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی، از جمله سفالوسپورین‌ها و پنی‌سیلین‌ها ناسازگاری دارد.

شرایط نگهداری پروتامین سولفات

محلول تزریقی دارو در دمای 2 تا 8 درجه سانتی گراد و پودر پروتامین و محلول آماده شده از پودر را در دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگه دارید. مراقب باشید دارو یخ نزند . محلول تهیه شده از پودر تا 72 ساعت پایدار است.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مجوز ها و تاییدیه ها