پرومتازین

Promethazine

وضعیت های حساسیتی و بیماری های پوستی خارش دار درمان کوتاه مدت بی خوابی پیش گیری از بیماری حرکت ( Motion Sickness) تهوع و استفراغ ( به ویژه به علت لابیرنیت ) ایجاد آثار سداتیوی قبل یا بعد از عمل و داروی کمکی ضد درد درد زایمان

اشکال دارویی پرومتازین

Coated Tab : 25 mg Inj: 25 mg/ml (Syrup : 5.65 mg/5ml (60 ml

عوارض جانبی پرومتازین

خواب آلودگی، هیجان، عصبانیت، بی‌قراری، از دست دادن مهارت در انجام کار یا بی‌ثباتی، حرکات پرشی عضلات سر وصورت، رعشه و تکات دادن دست‌ها، تاری دید، کاهش هوشیاری به ویژه در کودکان، خشکی دهان، کمی فشار خون و حساسیت به نور از عوارض جانبی دارو هستند.

شایع ترین:

آنافیلاکسی، طولانی شدن آپنه

مصرف در دوران حاملگی پرومتازین

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیردهی پرومتازین

پرومتازین در بچه های زیر 2 سال گاهی با سندرم مرگ ناگهانی شیر خوار و آپنه زمان خواب همراه است. بنابراین مصرف آن در شیردهی توصیه نمی شود. مطالعات کافی در مورد آثار این دارو بر روی حاملگی انسان انجام نشده است. با این حال مصرف آن طی 2 هفته قبل از زایمان ممکن است منجر به تجمع پلاکتی در نوزاد شود. تجویز این دارو در حیوانات باردار با عارضه جنینی همراه نبوده است. با توجه به نکات ذکر شده مصرف آن در مادران باردار باید با احتیاط انجام شود.

مکانیزم اثر پرومتازین

جذب: پرومتازین به خوبی از راه خوراکی با تزریق داخل عضلانی جذب می شود. دفع: پرومتازین متابولیسم عمده ای در کبد داشته و به آهستگی از راه ادرار و صفرا به صورت متابولیت دفع می شود. مکانیسم اثر: پرومتازین دارای آثار بارز آرام بخشی، آنتی موسکارینی و تاحدودی آثار آنتی سروتونینی است. نیمه عمر: نیمه عمر این دارو در حدود 14 – 5 ساعت گزارش شده است.

تداخلات مهم پرومتازین

رجوع بهDiphenhydramine

موارد منع مصرف پرومتازین

این دارو در واکنش حساسیتی دارویی، در بیمارانی که دوز های بالای داروهای سرکوبگر CNS دریافت داشته یا در کما هستند و بیماران صرعی منع مصرف دارد. مصرف دارو در گلوکوم زاویه بسته، هیپرتروفی پروستات، پپتیک اولسر انسداد دهنده پیلور، انسداد پیلور و دئورنال و انسداد گردن مثانه ممنوع کرده اند. این دارو در بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی یا اختلال کبدی یا کسانی که حملات آسماتیک داشته اند، با احتیاط مصرف شود. این دارو نباید در نوزادان ترم یا نارس مصرف شود. مصرف این دارو در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود. مصرف دارو در بچه های مبتلا به آسم، بیماری های کبدی، صرع و تشنج های دیگر و گلوکوم ممنوع است. مصرف این دارو در کودکانی که بیماری حاد دارند و دهیدراته هستند ممنوع است. مصرف دارو در کودکانی که علایم قطعی یا احتمالی سندرم ری را دارند، به دلیل آن که می تواند علایم اختلالات مغزی را تغییر داده و پنهان کند توصیه نمی شود. مصرف این دارو در بیماران مبتلا به اختلال قابل ملاحظه کلیوی با احتیاط فراوان باشد. این دارو در پورفیری حاد توصیه نمی شود. مصرف دارو در بیماران ناتوان و مسن با احتیاط باشد.

نکات پزشکی پرومتازین

تزریق باید در عضلات بزرگ و به صورت عمیق باشد. از تزریق زیر جلدی دارو خودداری کنید. بیمار باید از کارهای پرخطر و رانندگی پرهیز کند.

شرایط نگهداری پرومتازین

دارو در دمای 15 تا 30 و در ظروف محکم و بسته به دور از نور نگهداری شود.

اشکال دارویی پرومتازین

آمپول فنرگان 25 میلی گرم/میلی لیتر 1میلی لیتر

شربت پرومتازین امین 60 میلی لیتر

شربت پرومتازین-بهسا 60 میلی لیتر

شربت پرومتازین-پاک دارو 60 میلی لیتر

آمپول کموپروزین

شربت پرومتازین تهران شیمی 60 میلی لیتر

شربت هیستینیل 60 میلی لیتر

شربت پرومتازین آی پی دی آی سی 60 میلی لیتر

PHENERGAN Injection 25 mg/ml,1 ml

PROMETHAZINE AMIN 60ML SYRUP

PROMETHAZINE-BEHSA 60MG SYRUP

PROMETHAZINE-PAKDAROU 5MG/5ML 60ML SYRUP

CHEMOPROZIN 50MG/2ML AMP

PROMETHAZINE TEHRANCHEMIE 5MG/5ML 60ML SYRUP

HISTINIL 60ML SYRUP

PROMETHAZINE IPDIC 5MG/5ML 60ML SYRUP