drSaina-icon

اپلیکیشن دکتر ساینا

دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به پزشکان

×

دانلود اپلیکیشن

نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

ویژگی های یک رژیم غذایی استاندارد چیست؟

به نام خدا و با سلام. «دکتر مریم مظاهریون» هستم دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی از «دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران» و از «مشاورین سامانه دکتر ساینا».

ویژگی های رژیم غذایی خوب چیست؟

از مراجعین و بیماران محترمی که به ما مراجعه می کنن سوالات زیادی در مورد اینکه «واقعا یک رژیم استاندارد باید چه ویژگی ها و خصوصیاتی داشته باشه؟» می پرسند.

همان طور که مطلع هستید امروزه رژیم های غذایی گوناگونی ارائه میشود که بعضی از آنها تئوری های علمی دارد، ولی متاسفانه بعضی از این رژیم ها براساس روش های سریع و زود بازده استوار است و در بین مردم از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است.

  • اولین ویژگی یک رژیم استاندارد این است که فرد بتواند رژیم را ادامه بدهد و به آن وفادار بماند و منطبق با غذای سفره و فرهنگ غذایی فرد باشد.
  • دومین خصوصیت رژیم غذایی استاندارد این مسأله است که حتما در رژیم غذایی تحرک و فعالیت بدنی درنظر گرفته شود؛ چون به هر حال انرژی که فرد دریافت میکند باید سوزانده شود. رژیم هایی که ادعا می کنند، بدون نیاز به ورزش فرد می تواند موفق به کاهش وزن شود پایه و اساس علمی ندارد.
  • سومین موردی که رژیم غذایی استاندارد وجود دارد این نکته است که باید از «تمام گروه های مواد غذایی» در اون رژیم گنجانده شود و هیچ ماده غذایی از سبد غذایی حذف نشود مگر اینکه فرد دچار بیماری های خاص باشد، مثلا اگر فرد دچار آلرژی های غذایی باشد با توجه به مشکلاتی که دارد محدودیت هایی برای ایشان در نظر گرفته میشود؛ نکته ای که باید در رژیم غذایی استاندارد رعایت شود، اصل «تنوع غذایی» است؛ یعنی باید به عادت ها و هوس های فرد در طی دوران رژیم گرفتن در رژیم غذایی توجه شده و در برنامه غذایی گنجانده شود.
  • چهارمین مورد این موضوع است که رژیم غذایی که فرد میگیرد باید روندی «تدریجی» و «منطقی» داشته باشد. بارها ذکر شده که رژیم های غذایی که کاهش وزن در آن ها سرعت بیشتری دارند، عوارض زیادی دارن و نهایتا منتج به بازگشت سریع وزن میشوند لذا بهیچ وجه این مدا رژیم ها را توصیه نمیکنم
  • اخرین مورد، رژیمی میتواند موفق باشد که متکی بر اصلاح عادات غذایی بد فرد شده و به مصرف داروهای لاغری، کرم ها و یا دمنوش های لاغری متکی نباشد.

این موارد ویژگی های یک رژیم استاندارد و مورد تایید مراجع بین المللی هستند که می تواند توسط یک پزشک، متخصص یا مشاوره تغذیه برای شما تنظیم شود و در اختیارتان قرار بگیرد.

 

با کلیک بر روی گزینه «مشاوره»، با «دکتر مریم مظاهریون» برای دریافت «رژیم غذایی استاندارد» بصورت آنلاین گفتگو کنید.

دکتر مریم مظاهریون ، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم مظاهریون