نوجوانی و سال‌های اولیه بزرگسالی

نوجوانی و سال‌های اولیه بزرگسالی دوره‌ای از زندگی است که تغییرات بسیاری رخ می‌دهد، به عنوان مثال تغییر مدرسه، ترک خانه و شروع دانشگاه یا کار جدید. برای بسیاری از افراد، این یک دوره‌ای هیجان انگیز است. اما همچنین می‌تواند با استرس و هراس همراه باشد. در برخی موارد، این احساسات شناسایی و مدیریت نمی‌شود و منجر به بیماری روانی می‌گردد. استفاده‌ی روزافزون از فن‌آوری‌های آنلاین، بدون شک با مزایای بسیاری همراه بوده اما می‌تواند فشارهای زیادی را هم به همراه داشته باشد، به عنوان مثال اتصال به شبکه‌های مجازی در هر زمانی از روز و شب در حال افزایش می‌باشد. بسیاری از نوجوانان در مناطقی که تحت تاثیر شرایط اضطراری بشردوستانه مانند درگیری‌ها، بلایای طبیعی و بیماری‌های همه گیر هستند زندگی می‌کنند. افراد جوانی که در موقعیت‌هایی مانند این‌ها زندگی می‌کنند  به اختلالات و بیماری‌های روانی آسیب پذیر هستند.
نیمی از تمام بیماری‌های روانی از سن ١۴ سالگی شروع می‌شود، اما اغلبِ موارد ناشناخته باقی مانده و درمان نمی‌شوند. در میان نوجوانان، افسردگی سومین علت اصلی از لحاظ بار بیماری است. خودکشی دومین علت مرگ در میان جوانان ١٩ تا ٢۵ ساله است. استفاده‌ی مضر از الکل و مواد غیر مجاز در میان نوجوانان یکی از موضوعات مهم در بسیاری از کشورها است و می‌تواند منجر به رفتارهای پرخطر مانند روابط جنسی ناایمن یا رانندگی‌های خطرناک شود. اختلالات خوردن نیز نگران کننده است.


🔴شناخت رو به رشد در اهمیت ایجاد تاب آوری ذهنی

خوشبختانه، شناخت رو به رشدی از اهمیت کمک به جوانان در ایجاد تاب آوری ذهنی، از  سنین پایین، برای مقابله با چالش‌های جهان امروز وجود دارد. شواهد در حال افزایش است که تقویت و محافظت از سلامت نوجوانان نه تنها به سلامت آن‌ها در کوتاه مدت و دراز مدت، بلکه همچنین به اقتصاد و جامعه سود می‌رساند این‌گونه که جوانان سالم قادر به مشارکت بیش‌تری به عنوان نیروی کار، و در خانواده‌ها و به طور کلی در جامعه خواهند داشت. 

🔴پیشگیری با بهتر فهمیدن آغاز می‌شود

کارهای زیادی می‌توان برای  ایجاد تاب آوری ذهنی از سنین پایین جهت پیشگیری از مشکلات و بیماری‌های روانی در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان و همچنین برای درمان و بهبودی  بیماری‌های روان‌پزشکی انجام داد. پیشگیری با آگاهی از علائم و نشانه‌های زودرس بیماری روانی شروع می‌شود. والدین و معلمان می‌توانند در گسترش مهارت‌های زندگی کودکان و نوجوانان و کمک به آن‌ها برای مقابله با چالش‌های روزمره در خانه و مدرسه‌ سهم داشته باشند. با حمایت‌های اجتماعی - روانی در مدارس و سایر پایگاه‌های اجتماعی و البته با آموزش به کارکنان بهداشتی، شناسایی و مدیریت اختلالات سلامت روان، بهبود و گسترش می‌یابد. سرمایه‌گذاری توسط دولت‌ها و دخالت بخش‌های اجتماعی، بهداشتی و آموزشی در برنامه‌های جامع، یکپارچه و مبتنی بر شواهد برای سلامت روان جوانان ضروری است. این سرمایه‌گذاری باید با برنامه‌هایی برای افزایش آگاهی نوجوانان و بزرگسالان جوان از شیوه‌های مراقبت از سلامت روانی خود و کمک به همسالان، والدین و معلمان، دانش چگونگی حمایت از دوستان، فرزندان و دانش آموزان، مرتبط باشد. این، تمرکز روز جهانی سلامت روان در سال جاری است.

دکتر احمد احمدی پور، روانپزشک هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر احمد احمدی پور