خطر ابتلا به سل در کمین میلیون‌ها دیابتی

پزشکان معتقدند میلیون‌ها نفر از مبتلایان به قند خون بالا با خطر ابتلا به بیماری سل روبرو هستند.

به گزارش ژاپن تودی، متخصصان با بیان اینکه میلیون‌ها نفر از مبتلایان به قند خون بالا بیش از آنچه در گذشته تصور می‌شد با خطر ابتلا به بیماری سل روبرو هستند، اظهار داشتند: دو بیماری دیابت و سل می‌توانند در ترکیب با یکدیگر، طوفانی از بیماری‌ را متوجه فرد مبتلا کنند.

سل که عفونت جدی ناشی از نوعی باکتری در ریه است در سال به اندازه مجموع تلفات مالاریا و ایدز قربانی می‌گیرد.سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا شده‌اند و کارشناسان نگران هستند سونامیِ جهانی در تعداد مبتلایان به دیابت، میلیون‌ها نفر دیگر را با خطر ابتلا به سل روبرو کند.

در این بررسی گروهی از متخصصان علوم پزشکی انگلیس اقدام به بررسی نمونه خون افراد مبتلا به سل و دیابت در چهار کشور آفریقای جنوبی، رومانی، اندونزی و پرو کردند.سپس آزمایشاتی را روی افراد مبتلا به سل و با سطح قند خون بالا انجام دادند.هرچند این افراد در وضعیتی پایین‌تر از آستانه ابتلا به دیابت قرار داشتند. 

آنها مشاهده کردند در نمونه خون گرفته شده از افرادی که به دیابت مبتلا نبودند مولکول‌هایی وجود دارد که با افراد مبتلا به سل/دیابت مرتبط است.این یافته نشان می‌دهد حتی پیش از آنکه فرد به دیابت مبتلا شود خطر ابتلا به سل بالاست.

ارتباط بین بیماری سل و دیابت شناخته شده‌ است هرچند اطلاعات کافی در مورد آن وجود ندارد.دیابت سیستم دفاعی طبیعی بدن را کند می‌سازد و شرایطی را فراهم می‌سازد تا بیماری سل پیشرفت کند.

به گزارش ایسنا، درحالیکه موارد ابتلا به سل و مرگ ناشی از آن در دهه اخیر تاحدودی کاهش داشته اما موارد ابتلا به دیابت نوع دو افزایش پیدا کرده‌ است.

دکتر عادل فلاح قاجاری ، متخصص عفونی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر عادل فلاح قاجاری