آیا من مبتلا به بیماری ام اس هستم ؟

گاهی ممکن است احساس خستگی یا ضعف کنید یا پاهایتان شروع به خارش یا سوزش کند.شما به سرعت در اینترنت شروع به جستجو می کنید و ممکن است با نتایج هشدار دهنده ای مواجه شوید : علایم شما یکی از علایم بیماری مولتیپل اسکلروز یا ام اس است!.

قبل از نگرانی بهتر است بدانید که بسیاری از علایم این بیماری دقیقا مشابه علایم مشکلات دیگر سلامتی است. بنابراین بسادگی بیماری ام اس با دیگر مشکلات جسمی اشتباه می شود.

چطور می توان فهمید که آیا این احساسات بخاطر ام اس یا بعلت دیگری است؟

اول اینکه در ذهن داشته باشید که بیشتر بیماران ام اس اولین علایم این بیماری رادر سن 20 تا 40 سالگی تجربه می کنند. همچنین باید بدانید که علایم ام اس می تواند رفت و برگشتی باشد و یا طی دوره ای از زمان بدتر شود.

بی حسی و سوزن سوزن شدن:

فقدان حس یا احساس سوزن سوزن شدن می تواند اولین نشانه تخریب عصب ناشی از ام اس باشد. این حالت معمولا در صورت٬ دستها و پاها و در یک سمت بدن (راست یا چپ) اتفاق می افتد. این حالت ممکن است خود بخود برطرف شود.

حس خارش و بی حسی می تواند به علت فقدان جریان خون یا به علت فشرده شدن عصب هم رخ دهد . بنابراین در صورت بروز این علایم اول بیاد بیاورید ایا شما در یک وضعیت بد نخوابیده اید یا برای یک زمان طولانی بدون حرکت ننشسته اید؟

شرایط دیگر هم می تواند منجر به تخریب عصب شود مثل سندرم تونل کارپال که بعلت درگیری عصب در مچ دست باعث علایم حسی می شود و یا تخریب اعصاب به علت بیماری دیابت که باعث علایم حسی در دست ها یا پاها می شود.

بیحسی ناگهانی در یک سمت بدن ممکن است نشانه سکته مغزی باشد و اگر برای شما اتفاق افتاد بهتر است با 115 تماس بگیرید.

سرگیجه:

آیا حس می کنید اتاق درحال چرخش است؟

ام اس می تواند احساس سبکی سر یا بی تعادلی بدهد و معمولا موقع بلند شدن و حرکت اتفاق می افتد.

اگر شما موقع دراز کشیدن دچار گیجی و تهوع می شوید و یا اگر شما به یک سمت دچار سرگیجه می شوید احتمالادچار بیماری گوش داخلی شده اید.

داروهای کاربردی در درمان اختلالات افسردگی و تشنج هم باعث علایم مشابه می شود.

آیا گیجی و سبکی سر شما شروع ناگهانی دارد؟این حالت اغلب نشانه افت قند خون، کم آبی یا افت ناگهانی فشار خون موقع بلند شدن ناگهانی است . در چنین شرایطی بهتر است بجای جهش ناگهانی به آهستگی از جایتان بلند شوید.

خستگی:

حدود 80 درصد مبتلایان به ام اس احساس خستگی دارند که یکی از شایعترین علایم آنهاست.اما مشکلات دیگر هم می تواند منجر به احساس خستگی شودشامل بیماریهای خواب٬افسردگی و یا کمبود آهن خون.

خستگی ناشی از ام اس بیشتر از حد معمول است بقدری که حتی ممکن است بیمار برای کارهای ساده مثل آشپزی انرژی نداشته باشد.

خستگی در ام اس حتی بعد از یک خواب خوب شبانه هم وجود دارد و در طول روز بدتر می شود.

احساس خستگی در ام اس ناگهانی بروز می کند.

خستگی بیماران ام اس در شرایط محیطی گرم و مرطوب بیشتر است.

آیا شما این علایم را دارید؟

اول مطمین شوید آیا خواب کافی،  ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب دارید و تلاش کنید استرس های روزانه را کنترل کنید . اگر باز هم نمی توانید به احساس بهتری برسید با پزشکان مشورت کنید.

ضعف عضلانی:

آیا بلند کردن اجسام سه چهار کیلویی که جزئی از فعالیت های روزمره شماست در حال حاضر غیر ممکن شده است؟

ضعف ناگهانی مخصوصا در دست یا پا یک نشانه ام اس است.

اگر شما دچار ضعف عمومی بدن هستید احتمالا دچار مشکل دیگری بجز ام اس هستید.شما ممکن است دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا یا کم خونی باشید.

ضعف عضله اگر فقط در یک سمت بدن باشد می تواند ناشی از مشکلات جزئی مثل فشردگی عصب یا ناشی از مشکلات جدی تر مثل سکته مغزی باشد.اگر این علامت همراه با علایم دیگر مثل کج شدن صورت یا اختلال در تکلم بود فورا با 115 تماس بگیرید.

تاری دید یا کاهش بینایی:

شما در حال خواندن یک کتاب هستید و ناگهان شما دوخط یا دو صفحه را در هم آمیخته میبینید. اختلالات بینایی که توسط ام اس ایجاد می شود معمولا ناگهانی است و شامل دوبینی بصورت تاری دید، کوری یا نقطه سیاه و تاریک در یک چشم و حرکات چشمی غیر قابل کنترل است.

اگر بینایی شما تدریجا بدتر می شود اغلب علل دیگری مطرح است.

بعضی اختلالات دید جزو نرمالی از گذر عمر است و شما ممکن است فقط به یک عینک جدید نیاز داشته باشید.

علل جدی تر مثل آب سیاه یا اختلالات شبکیه ناشی از بیماری دیابت نیز منجر به اختلال بینایی مثل نقاط تاریک بینایی می شود. برای پی بردن به این بیماریها باید به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

تکلم مبهم:

"چی گفتی ؟" بیماران مبتلا به ام اس ممکن است این اصطلاح را زیاد بشنوند.ام اس می تواند باعث تخریب مرکز کنترل تکلم در مغز شود . علایم اصلی شامل لغات مبهم، تکلم تو دماغی یا تکلم مشابه زمان سرماخوردگی و مکث طولانی بین لغات یا بخشها(تکلم بریده بریده) است.

این علایم ممکن است نشانه دیگر آسیبهای مغزی و سکته مغزی نیز باشد.

درد:

حدود 55درصد بیماران ام اس در یک یا چند نقطه بدن دچار درد هستنددر حالیکه 48 درصد بیماران دردهای طول کشنده دارند.

انواع مختلف درد بیماران به صورت درد ضربان دار درصورت ، درد کوتاه و شدید که از پشت سر تا مهره ها تیر میکشد، درد و سوزش سرتاسر بدن و درد ناشی از سفتی و اسپاسم های عضلانی است.

درد می تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد . اگر شما مبتلا به این دردها هستید در مورد مکان درد و زمان اتفاقش با پزشک صحبت کنید.آنها به شما کمک می کنند تا بفهمید آیا این علایم به علت بیماری ام اس یا به علل دیگری است.

چه موقع به دکتر مراجعه کنید؟

اگر شما دچار بی حسی و ضعف ناگهانی در یک سمت بدنتان شدید و یا اگر مبتلا به اختلای دید یا تکلم ناگهانی شدید فورا به پزشک مراجعه کنید. اینها ممکن است علایم سکته های مغزی تهدید کننده حیات  باشد.

اگر علایم شما برایتان معمول نیست و بیشتر از یک روز طول کشیده حتما به پزشک مراجعه کنید.او می تواند با معاینه و انجام تستهای مختلف جهت تشخیص بیماری ام اس یا دیگر بیماریها به شما یاری دهد.

دکتر شیما شاه زمانی متخصص مغز و اعصاب  

دکتر شیما شاه زمانی، متخصص مغز و اعصاب هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر شیما شاه زمانی