نقرس

نقرس

3 ماه قبل خواندن 2 دقیقه

در باره اسید أوریک بیشتر بدانیم

اسید أوریک ماده اى است که از متابویسم یا سوخت و ساز مواد غذایى حاوًی پورینها در بدن انسان به وجود مى آید. پورینها نیزاز عناصر تشکیل دهنده هسته سلولها به شمار مى آیندغذاها یى نظیر گوشت قرمزو أحشاء حیوانات حاوى مقادیر زیاد پورینها هستند و مصرف زیاد آنها در افرادى که بطور ذاتى در دفع اسید اوریک مشکل دارند أسید أوریک خون را بالا مى برد و باعث رسوب آن در بأفتها و اعضاى  مختلف بدن مى گردد. یکى از این بأفتها مفاصل بدن هستند که رسوب اسید أوریک در آنها بیمارى نقرس را به وجود مى آورد.

 چون بخش عمده اسید أوریک بدن از رآه ادرار دفع مى شود، زیادى آن باعث رسوب و تبلور اسید أوریک در ادرار شده و منجر به تشکیل سنگهاى ادرارى مى شود.

 نقرس

 نقرس یک بیمارى التهابی در مفاصل مى باشد که در اثر رسوب بلو رهاى أسید أوریک در مفاصل به وجود مى آید.

باید دانست که علاوه بر أسید أوریک ٣ ترکیب بلورى دیگر هم شناخته شده اند که علائم شبیه نقرس ایجاد مى کنند و در گذشته با نقرس اشتباه مى شدند که امروزه تحت عنوان شبه نقرس شناخته مى شوند.

 بیمارى نقرس اکثراً از  میانسالى شروع شده و در مردان بیش از زنان دیده مى شود. أولین تظاهر این بیمارى اکثراً بصورت تورم شدید یک مفصل که معمولاً مفصل شست پا میباشد بروز مى کند . این تورم أولیه اغلب بعد از چند روز بدون اینکه أثرى از خود بر جاى گذارد فروکش مى کند ولى با تکرار این حملات بتدریج مفصل دچارتخریب و  آسیب دائمى نیز مى گردد.

گاهى أوقات دیده مى شود که تخریب دائمى مفصل بدون بروز علائم حاد به وجود مى آید و تابلوى بالینى شبیه آرتروز یا آرتریت روماتوئید به وجود مى آورد. حتى گاهى أوقات عناصر خارج مفصلى نظیر بورسها و تاندونها نیز دچار درد و  التهاب مى شوند که محدودیتهایى در فعالیتهاى روزانه بیمار به وجود مى آورند. 

سنگ کلیه

اسید أوریک بالا هم باعث تشکیل سنگهاى اسید اوریکى در کلیه شده و هم به تشکیل سنگهاى کلسیمى در کلیه کمک مى کند. گاهى دیده مى شود که اسید أوریک در بأفت کلیه هم رسوب کرده و بدون ایجاد سنگ باعث وارد آمدن آسیب به بأفت کلیه مى گردد.

درمان

بهترین درمان براى این بیمارى پرهیز از مصرف گوشت قرمز و أحشاء حیوانات و استفاده از داروهاى  پا یین آورنده  اسید أوریک میباشد. مصرف أنواع ترشى و آب به مقدار فراوان نیز در پیشگیرى از تشکیل سنگهاى اسید اوریکى در کلیه مى تواند مفید واقع شود.

در پایان مؤلف خالى از لطف نمى داند که اشاره اى هم به فوائد أسید أوریک در بدن بنماید. اولأ اسید اوریک یک آنتی اکسیدان قوى است و اندکى بیش از نیمى از ظرفیت آنتى أکسیدان خون را تشکیل مى دهد. ادعا مى شود که افرادى که اسید أوریک خون شان بالاتر است با بالا رفتن سن کمتر و دیرتر دچار زوال عقل مى شوند و تقریبأ هرگز مبتلا به بیمارى ام اس نمى شوند .  حتى اخیرا دیده شده که بالا بردن اسید أوریک خون در بیماران مبتلا به أم اس با استفاده از دارو در کنترل بیمارى و تخفیف علائم آن مفید بوده است.

0 نفر این مطلب را پسندیده اند
مجوز ها و تاییدیه ها