پلى پیل چیست؟

پلى پیل یک داروى ترکیبى است که از ٦ داروى مختلف تشکیل مى شود. این داروها براى پیشگیرى اولیه بیماریهاى قلبى عروقى و حتى برخى از سرطانها کاربرد دارند. و بسیارى از افراد بدون اینکه مشکل خاصى داشته باشند این داروها را براى پیشگیرى از بدخیمیهاست و بیماریهاى قلبى عروقى مصرف مى کنند و امیدوارند که با این کاریه عمر طولانیتر و سالمترى دست پیدا کنند. حال ببینیم این ٦ دارو چیستند و هر کدام چه کارى انجام مى دهند.

 1. ASA: أستیل سالیسیلیک اسید یا آسپیرین با آسیب زدن به پلاکتها که سلولهاى شروع کننده انعقاد خون هستند باعث کم شدن لخته پذیرى خون و کم شدن خطر سکته هاى قلبى مى شوند. ثابت شده که مصرف طولانى آسپیرین خطر ابتلأ به بسیارى از سرطانها را هم کاهش مى دهد ولى مکانیسم این اثر آن شناخته شده نیست. جالب است که این اثرات آسپیرین با مصرف تنها ٨٠ میلى گرم أن در روز یا یک روز در میان براحتى حاصل مى شود و مصرف دوز هاى بالاتر ضرورى تیست و کمک اضافى به افراد نمى کند.  عارضه اصلى آسپیرین  ایجاد زخمهاى گوارشى است که آن هم بیشتر در مبتلایان به عفونت هلیکو باکتر پیلورى و با مصرف دوز هاى بالاتر از ٨٠ دیده مى شود. عارضه دیگرى که بطور بالقوه با مصرف آسپیرین  به وجود مى آید خون ریزى شدید و خطرناک در صورت بروز سانحه براى افراد است که در زندگى ورمزه  انسان امروزى کمتر روى مى دهد.

2. اسید فولیک: از ویتامین هاى گروه B است. کار اصلى آن در بدن در تولید اجزا تشکیل دهنده هسته سلولها است. دیده شده که مصرف این ویتامین در خانمهاى باردار خطر ناهنجاریهاى مادرزادى در نوزادان را به نحو چشمگیرى کاهش مى دهد. علاوه بر این با کاهش ماده اى به نام همو سیستئین در خون ، انعقاد پذیرى خون را کاهش داده و با مکانیسمى نا معلوم شیوع برخى سرطانها را نیز کم مى کند،

3. استاتینها: اینها متداول ترین داروهاى پایین آورنده چربى بد خون موسوم به LDL  هستند. اولین اینها بنام لواستاتین در ابتدا از قارچهایى که روى تنه درختان رشد مى کنند بدست آمد و مشتقات جدیدتر آنها به صورت مصنوعى ساخته شدند. این داروها با پایین آوردن چربى مضر خون جلوى تشکیل رسوبهاى چربى در دیواره آگاهى را مى گیرند و خطر سکته هاى قلبى و مغزى را به نحو چشمگیرى کاهش مى دهند. این داروها دو عارضه اصلى دارند. یکى وارد کردن آسیب به سلولهاى کبدى است که در ده در صد بیماران اتفاق مى افتد و دیگرى صدمه زدن به سلولهاى عضلانى است که در سه در صد افراد روى مى دهد.

4. بتا بلوکر ها: این داروها ضربان قلب را کم مى کنند و فشار خون را هم کاهش مى دهند. بعلاوه داراى اثرات آرام بخش هم هستند.  کار کردن قلب با ضربان کمتر باعث کاهش استهلاک و فرسودگى آن مى شود و بیمارى قلبى به همین علت دیر تر عارض مى شود. مهمترین عارضه این داروها آنست که در برخى باعث بروز آسم مى شوند.

5. تیازید: این داروها باعث دفع نمک از ادرار و در واقع باعث شور شدن ادرار مى شوند. با اینکار نمک اضافى بدن دفع شده و  فشار خون کمتر مى شود. مهمترین عارضه این داروها آنست که در برخى افراد قند خون را کمى بالا مى برند. 

6. بلوکر هاى سیستم رنین آنژیوتانسین: سر دسته این داروها کاپتوپریل نام دارد. ابنها تولید ماده اى بنام آنژیوتانسین ٢ را کم مى کنند. این ماده باعث انقباض ماهیچه هاى دیواره رگها شده و ضمن بالا بردن فشار خون باعث از بین رفتن تدریجى خاصیت ارتجاعى دیواره رگها مى شود. در واقع این داروها رگها را جوان نگه مى دارند. علاوه بر این این داروها اثرات مثبت بر روى قلب و کلیه ها گذاشته و از افت تدریجى کار این دو ع ضؤ جلو گیرى مى کنند.       

علاوه بر 6 داروى ذکر شده در بالا که اجزا پلى پیل را تشکیل مى دهند، چند داروى دیگر هم هستند که مصرف آنها در پیشگیرى اولیه بیماریها و بالا بردن طول عمر مطرح مى باشد.

7. امگا 3

8. کلسیم

9. متفورمین

دکتر محمد بهنیا، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمد بهنیا